Våroffer ligger först i kategorin ”Berättelser att upptäcka”

Det här med synlighet för böckerna. Att se dem frontade. Det är så sjukt viktigt.

Det är nämligen skillnad på författare och författare.

De som kommer ut på ett stort förlag med sina fysiska böcker tas ofta centralt in på Akademibokhandelns och Ugglans butiker, och många av dem får också chansen att visa upp sin bok i Tv-soffor. Kanske hamnar de per automatik på bokmässan i Göteborg.

Så är det inte om man ges ut på ett litet förlag, även om förlaget, som i mitt fall, är traditionellt.

Så därför är all tänkbar synlighet värd jättemycket! Mina fysiska böcker och mina ljudböcker ges ut på olika förlag, men självklart är det ju så att om ett av formaten får ökad synlighet så kan det föra med sig att även det andra formatet blir mer intressant i folks ögon.

Just nu ligger Våroffer allra först i kategorin ”Berättelser att upptäcka” på Storytel, och det gör att många som inte lyssnat eller läst boken kanske blir nyfiken på den och kollar upp den.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s