Läste idag i en artikel på Boktugg att Storytel har summerat årets mest lyssnade inläsare.
På förstaplatsen som den mest lyssnade inläsaren under 2020 ligger Gunilla Leining, vilket förstås känns jättekul eftersom det är hon som läser in min deckarserie!
Sedan läste jag ytterligare en artikel på Boktugg som gällde BookBeats siffror 2020, och även där vann Gunilla Leining som populäraste uppläsaren!
Att Gunilla Leining är den uppläsare som flest personer väljer att lyssna på är förstås en jättefördel för Våroffer och kommande Gryningsdåd, och lite av en seger även för mig och de författare som har Gunilla Leining som inläsare eftersom många väljer böcker efter just inläsare!

Så idag höjer jag min skål för Gunilla Leining, stort grattis till förstaplatsen!
Jag älskar hennes inläsning av Våroffer, och ser fram emot att höra hennes inläsning av Gryningsdåd! 🙂
Här kan du läsa båda artiklarna, som också listar årets mest lyssnade böcker och årets mest lyssnade författare:
De mest lyssnade ljudböckerna och inläsarna på Storytel under 2020 – Boktugg.se
Årets mest lyssnade ljudböcker på Bookbeat 2020 – tre miljoner timmar för Leining – Boktugg.se
Vill bara tacka Gunilla för alla timmar med härliga böcker som Gunilla läser in sååå bra.
GillaGillad av 1 person