När man jobbar med förlag finns alla varianter. Saker och ting tar oftast väldigt lång tid. Men ibland kan det uppenbart gå fortare än man tror också.
Nu ska jag släppa en nyhet som jag knappt har hunnit smälta själv än!
Ni som följer bloggen vet att Våroffer, del 1 i Lena Borell-serien, släpptes som pappersbok och e-bok den 20 oktober. Intresset för den boken känns stort, och nu har Joelsgården Förlag beslutat sig för att släppa uppföljaren till den, Gryningsdåd, redan innan jul!
Detta gäller alltså som pappersbok och e-bok och Gryningsdåd är nu i slutproduktionen.
När det gällde Våroffer släpptes ljudboken först. Men nu med Gryningsdåd blir det tvärtom, pappersboken kommer att släppas först! Vad det kommer att ha för betydelse för läsning, lyssning och försäljning har jag ingen som helst aning om men jag är jätteexalterad och hoppas att ni är rejält nyfikna på boken!
Kolla in det alldeles färska omslaget som jag är jättenöjd med!

En man hittas skjuten i Skövde och det står tidigt klart för Lena Borell och teamet att
många har motiv.
När ytterligare en person hittas skjuten kastas allt omkull. Tänk om mördaren slår till igen?!
Gryningsdåd handlar också om att kärleken inte alltid övervinner allt.
Andra delen i kriminalserien om Lena Borell, kriminalinspektör på grova brott i Skövde, och hennes kollega Thomas Bergwall.