
Ska du skriva en självbiografi? Fundera över om det verkligen är det du ska göra.
Om du är säker på att det är en självbiografi du ska skriva så ska du naturligtvis göra det! Men en självbiografi kommer att begränsa dig. En hel del.
Du kanske kommer att såra anhöriga, även om du inte alls menade att göra det. Dina närstående kanske har en annan uppfattning om hur saker och ting gick till, var beredd på det.
Samtidigt. Dina ord är dina ord. Din verklighet är din verklighet. Det du har upplevt har du naturligtvis upplevt. Men är du beredd att dela din verklighet med alla blivande läsare? Jag försöker inte avskräcka någon från att skriva en självbiografi, jag vill bara att du ska vara beredd på vad det innebär.
När jag skrev Den blomstertid nu kommer tänkte jag först låta den vara en självbiografi. Men den tanken släppte jag…
Visa originalinlägg 141 fler ord