Skaraborgs Författare

Bild på medverkande författare från Skaraborgs Författare på Skaraborgs Bokmässa 2019.

Skaraborgs Författare är en grupp författare med anknytning till Skaraborg som tycker att samarbete är den rätta vägen för att nå ut bredare. Vi skriver inom väldigt skiftande genrer, och jobbar på väldigt olika sätt. Vissa av oss är utgivna på traditionella förlag, vissa på hybridförlag och vissa är egenutgivare. Vi stöttar varandra och pushar gärna för varandras böcker. Och vi vill jättegärna ge oss ut på gemensamma signeringar, mässor, författarsamtal och skrivarworkshops!

Det var på bokmässan i Töreboda som ägde rum i oktober 2018 som denna grupp bildades. (Och kvinnan bakom den bokmässan: Yvonne Bergman Lundin är för övrigt också med i gruppen.)

Vi har en Facebookgrupp som heter just Skaraborgs Författare för den som vill vara med, och vi har också regelbundna träffar. Här kommer bilder från våra träffar:

Första träffen:

Från vänster: Annica Poring, Marianne Gunve, jag, Hanna Landahl och Petronella Simonsbacka.

Andra träffen:
Från vänster Annica Poring, Karin M. Karlberg, Sara Dalengren, jag och Petronella Simonsbacka.
Tredje träffen: Från vänster Maria Bouroncle, Magnus R. Lindgren, Marianne Gunve, Julia Westlund, jag och Karin M. Karlberg.
Tredje träffen var samtidigt ett författarevent. Vi sex författare hade högläsning ur våra böcker. Platsen var Crea Diem i Od.

Det eventet kan du läsa mer om här:
https://mariasforfattarblogg.com/2019/07/14/har-haft-en-underbar-dag-pa-crea-diem-bokcafe/
Fjärde träffen: Från vänster Liisa Laukka, Hanna Landahl, jag, Annette Brandelid, Annica Poring och Marianne Gunve.

Femte träffen: Från vänster Petronella Simonsbacka, Annette Brandelid, Annica Poring, Lasse Bägerfeldt och Hanna Landahl.

Nedanför en artikel om Skaraborgs Författare publicerad i SLA den 16/8-2019.

Jag förstår att många är nyfikna på den här gruppen, och vill läsa mer om de andra författarna, och min tanke är att de alla ska få möjlighet att vara månadens gästbloggare här hos mig! Fast jag kör inte alla på en lång rad, utan jag kommer förstås som vanligt att ha andra författare eller skribenter som gästbloggare också. 🙂

Hittills bland mina gästbloggare har jag haft åtta stycken som tillhör denna grupp.

Deras inlägg hittar du här:

Petronella Simonsbacka: https://mariasforfattarblogg.com/2018/03/28/gastbloggare-petronella-simonsbacka/

Gunborg Sahlin: https://mariasforfattarblogg.com/2018/05/20/gastbloggare-gunborg-sahlin/

Annette Brandelid: https://mariasforfattarblogg.com/2018/12/27/gastbloggare-annette-brandelid/

Magnus R Lindgren: https://mariasforfattarblogg.com/2019/01/24/gastbloggare-magnus-r-lindgren/

Sara Dalengren: https://mariasforfattarblogg.com/2019/06/27/gastbloggare-sara-dalengren/

David Blakstad: https://mariasforfattarblogg.com/2019/05/29/gastbloggare-david-blakstad/

Annica Poring: https://mariasforfattarblogg.com/2019/10/29/gastbloggare-annica-poring/

Maria Bouroncle: https://mariasforfattarblogg.com/2019/12/30/gastbloggare-maria-bouroncle/

***